Zánět a bolest šlach a svalů-charakteristika onemocnění

Svalová soustava je spolu s kostrou základem pohybového ústrojí, které je zodpovědné za pohyb jednotlivých částí těla. Síla svalu závisí na počtu svalových vláken, ze kterých je sval složen. Při nedostatku fyzické aktivity dochází k ochablosti svalstva. Zvýšená aktivita takto netrénovaných svalu nebo jejich prochladnutí pak často vede ke vzniku obtíží: namožení svalu, natažení svalu, svalové křeče doprovázené velkou bolestí. V horším případě při vyšší zátěži může dojít k natržení svalu. Svalové křeče jsou způsobeny nahromaděním kyseliny mléčné ve svalovině. Tím je blokována regenerace svalu a dochází k bolesti. Bolesti svalu mohou být také
způsobeny mnoha dalšími faktory. Patří mezi ni porucha hospodaření s minerály (způsobená např. Nedostatkem hořčíku a draslíku), poruchy prokrvení, revma, horečnaté stavy, špatné postavení páteře. Kromě tělesných příčin mohou být bolesti svalu také vyvolány stresem, úzkostí a jinými nepříznivými psychickými stavy. Zánět šlach se projevuje zprvu svěděním, lehkou bolestí, později je postižené místo velmi citlivé na dotyk a trvale bolestivé. Typickým zánětem šlachových úponů je tzv. tenisový loket. Jedná se o zánět šlachových úponů na pažní kosti a typicky se projevuje silnou bolestí loketního kloubu. Příčinou vzniku je jednostranné zatěžování, k němuž Dochází při řadě lidských činností (nejen sportu). Přetížením pravděpodobně dochází k poruše mikrocirkulace na přechodu šlachy do kosti. V oblasti úponu pak dochází k rozvoji zánětu s charakteristickými bolestivými projevy. Příčinami většiny zánětů a bolestí šlach a svalů bývá náhlé zvětšení aktivity svalu, nedostatečné zahřátí a protažení svalu před zátěží (zejména na dolních končetinách), dlouhodobé nadměrné přetěžování určité svalové skupiny a šlachových úponu tzv. jednostranná zátěž. Dále také nevhodná obuv, náhlý úbytek svalové hmoty, ale také dehydratace, stres či oslabení organismu. Následkem těchto stavu dochází k otoku svalu, následnému tlaku a bolesti.

                                                           

Léčba šlach a svalů

Základem léčby zánětu šlach a svalů je vyšetření postižené oblasti a potlačení zánětlivého pochodu. Velmi účinné jsou fyzikální metody léčby. Moderním a efektivním způsobem je léčba pomocí polarizovaného svitla. Červené polarizované světlo využívá tzv. metodu Fotonyx. Aplikace této metody podporuje cirkulaci krve a
napomáhá obnově a regeneraci buněk. Zmírňuje bolest svalstva, odstraňuje svalové křeče a zánětlivé stavy. Vlivem zánětu šlach a svalů často dochází k blokádám a omezení pohybu v příslušném kloubu. Zlepšení cirkulace krve a metabolické aktivity v postižené oblasti pomáhá hojení zánětu. Léčba šlach a svalů polarizovaným světlem pomáhá celkově regenerovat svalovou hmotu. Výhodou je, že může být bez problému kombinována s jakoukoli léčebnou metodou. V některých případech se provádějí obstřiky kortikosteroidy, ty sice urychlí vstřebání zánětu, ale také přispívají k degeneraci. Proto jsou vhodnější volbou fyzikální metody léčby. Důležitou součástí léčby je rehabilitace, která by měla být zaměřena na postupné uvolňování a protahování svalstva, případné odblokování kloubu. Vyvážená a hodnotná strava je důležitou složkou pro předcházení i léčbu zdravotních problému. Při zánětlivých procesech ve svalstvu pomáhá konzumace čerstvé zeleniny, pití ovocných šťáv a bylinných čajů. Při zvýšené tělesné námaze dochází ke zvýšené potřebě hořčíku, draslíku a vápníku. Proto je vhodné jejich úbytek kompenzovat zvýšenou konzumací potravin bohatých na tyto minerály. Aktivní pohyb je jednou z velice důležitých věcí pro prevenci svalových obtíží a křečí. Pravidelnou pohybovou aktivitou svaly získávají pružnost, pevnost a vytrvalost.

Doporučení

  • omezení aktivity namáhající příslušné svaly a šlachy
  • rehabilitační cvičení, protahování příslušných svalů
  • zahřívání a protažení svalstva před činností
  • podpora prokrvení pomocí polarizovaného světla
  • dostatek tekutin

Léčba šlach a svalů pomocí biolampy Biostimul

Systémy biolampy Biostimul využívající metody Fotonyx umožňují rychlou účinnou léčbu akutních i chronických bolestivých zánětlivých stavů. Při léčbě šlach a svalů a postižení pohybového aparátu pomocí biolampy se velice výrazně uplatňuje kombinace analgetického a protizánětlivého účinku. Při aplikaci dochází ke zmenšení citlivosti nervových vláken a zlepšení prokrvení a výživy dané oblasti, což urychluje regeneraci nervových zakončení a celé poškozené tkáně. Účinek léčby šlach a svalů se zvyšuje v kombinaci s balneologickými doplňky a používáním speciálních gelů či akutním zánětů šlach a svalů aplikujte biolampu nejlépe 3x denně. Při větším rozsahu bolesti aplikujte biolampu Biostimul bodově, ošetřujte postiženou oblast po menších částech. Ze vzdálenosti 1-2 cm nechte biolampu na každou oblast působit 5 minut. Provádějte alespoň 10-15 aplikací, i po odeznění bolesti dokončete celou kúru. Po aplikaci naneste doplňkový přípravek BioGel. Terapii doporučujeme rozšířit o používání rašelinového extraktu Balneo Natural. Je možné jej používat ředěný i jako obklad. V případě akutního zánětu se přikládá obklad studený. Důležité je pravidelné používání a i u rašelinového extraktu platí dodržení celé aplikační kúry 10 zábalu). V případě chronického zánětu postupujte obdobně. Aplikace provádějte třikrát denně po dobu 10 minut. Doba aplikace závisí na velikosti ošetřované plochy. Doporučujeme provádět kúru po 25-50 aplikacích a to i po odeznění příznaku, aby se bolestivé stavy neopakovaly. Doplňkový BioGel je i v případě chronického zánětu velmi účinný přípravek ke zklidnění bolesti. Naneste jej po každé aplikaci. Rašelinové extrakty Baleno Natural používejte k teplým koupelím nebo teplým obkladu. Rovni. dodržujte celou aplikační kúru.

Jak používat biolampu Biostimul při léčběě šlach a svalů ?

oblast délka aplikace počet aplikací způsob aplikace
postižená oblast 10 min. 3 x denně  postižená oblast a její okolí
svaly - mechanické poškození 10 min. celkem 15-20   (3 x denně)  postižená oblast a její okolí
svalové spasmy 10 min. 3 - 4 x denně  postižená oblast a její okolí
zánět šlach a svalů akutní 10 min. celkem 10-15   (3 x denně)  postižená oblast a její okolí
zánět šlach a svalů chornický 10 min. celkem 25-50   (3 x denně)  postižená oblast a její okolí
zhmožděniny 10 min. celkem 5-10  postižená oblast a její okolí

Aplikační tabulka - akupunkturní body

 akupunkturní oblast dle příručky délka aplikace
11, 17 18 10 minut

Prognóza a možné komplikace

Záněty šlach se většinou podaří vyléčit během několika týdnu. I po vyléčení je vhodné několik týdnu až měsíc šetřit příslušný kloub a naučit se správně protahovat příslušnou svalovou skupinu. Zánětlivé stavy se však mohou opakovat a přejít do chronicity. Analgetika a protizánětlivé léky užívané při zánětech a bolestech šlach často nepříznivě působí na zažívací trakt. Mohou tak vést k řadě nepříjemných zažívacích potíží. Léčba pomocí polarizovaného svitla je pro pacienta nezatěžující, bezpečná a kombinovatelná s jinými postupy léčby. Lze ji aplikovat jak v domácím, tak klinickém prostředí, dík čemuž je metodou vhodnou pro pacienty kterékoli věkové i sociální skupiny.

Zkušenosti s biolampou Biostimul

Bolesti pravého kolena, zánět v kloubním pouzdře – na doporučení reprezentačního lékaře aplikováno světlo Biostimul v pulzním režimu, během první minuty se pocitově bolest mírni zvedla, ale v průběhu další terapie velmi rychle odezněla a koleno bylo bez bolestí. To mi pomohlo zvládnout předolympijskou přípravu a celý olympijský jachtařský závod bez bolestí a určitě to přispělo k mojí pohodě a zisku stříbrné medaile. Děkuji za skvělý český výrobek!.
Lenka Šmídová, jachtařka